single

Ocieplenie ścian domów murowanych jest proste.

Nowoczesne budownictwo oferuje doskonałe parametry cieplne i szeroki wybór materiałów budowlanych. Współczesnych wymagań termicznych nie spełniają domy wybudowane przed 2000 rokiem. Izolacja materiałów używanych w latach 60-70, 80 i 90 była znacznie mniejsza niż wymagana obecnie. Ważne jest, aby izolować ściany domów murowanych, aby chronić ich strukturę i utrzymać przyjemną atmosferę.

Różne rodzaje ścian w latach 60. i 70.

W latach 60. i 70. ludzie budowali z materiałów, które były dostępne. Dzięki temu mogli pokonać trudności związane z epoką dotkliwych niedoborów. Popularne były wtedy jeszcze cegły, w tym silikatowe i ceramiczne. Ceramiczne pustaki były uważane za luksus. Najpopularniejsze zastosowanie pustaków z betonu żużlowego, zwanych hasi bricks, miało miejsce w latach 70. XX wieku. Były one popularne, ponieważ były wykonywane bezpośrednio na budowie i można było je przekazywać z rąk do rąk. Głównym kryterium wyboru materiału budowlanego nie były jego właściwości termiczne. Domy te zachowały trwałość przez wiele lat. Jednak do ocieplenia domów murowanych wymagana jest izolacja . Koszty ogrzewania są wysokie, a współczynnik ochrony cieplnej niski. Właścicielom takich domów, w których mieszka już kolejne pokolenie, trudno jest uzyskać wsparcie finansowe na termomodernizację.

Innowacje w budownictwie z lat 80. i 90.

W latach 80. wprowadzono szary gazobeton, nowy rodzaj materiału budowlanego. Posiada on klasę gęstości od 600 do 700. Był to duży przełom na rynku budowlanym. W latach 90. do białego gazobetonu dołączył keramzyt. W tej epoce w budownictwie stosowano również bloczki gipsowe, które są podatne na wilgoć. Ocieplenie domów murowanych zapewnia większy komfort cieplny i pozytywny wpływ na konstrukcję.

Styropian lub wełna mineralna - królowie izolacji w dawnych czasach

Przed latami 90. w budownictwie dominowały albo ściany jednowarstwowe bez izolacji termicznej, albo ściany trójwarstwowe. Czasami środkową warstwę stanowiła pustka powietrzna, którą zastępowano przekładką ze styropianu, lub wełny mineralnej. Wełna szklana została po raz pierwszy opracowana w latach 80. Styropian był trudniejszy do znalezienia. Ludzie musieli wymyślić kreatywne rozwiązania na niedobór styropianu. Do wypełnienia szczelin używali trocin, żużlu lub impregnowanego torfu. Miało to na celu obudowanie domu z cegły.

Ocieplanie ścian domów murowanych - czynniki decydujące o grubości izolacji

Najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła. Zależy on od grubości i rodzaju zastosowanego muru oraz ewentualnie od grubości ewentualnej warstwy izolacji termicznej. Ceramiczne pustaki, keramzyt i bloczki żużlowe są "cieplejsze" niż cegły pełne. Jednak nadal są znacznie mniej efektywne termicznie niż nowoczesne pustaki i cegły dziurawki.

Wełna czy styropian? Co jest lepsze do izolacji ścian domów murowanych?

Oba materiały mają swoje zalety i wady. Stosuje się je do ocieplania ścian w domach murowanych, zarówno w starszych konstrukcjach, jak i nowszych. Wełna ma tę zaletę, że jest ognioodporna. Izoluje przed ogniem i zapobiega jego rozprzestrzenianiu się. Może też przepuszczać parę wodną, czyli odparowuje wilgoć ze ścian. Musi mieć też dużą dyfuzyjność, co oznacza, że tynki na niej położone muszą być silikonowe, silikatowe i mineralne. Styropian można kleić od zewnątrz. Nie jest to produkt oddychający. W praktyce nie ma dowodów potwierdzających obawy, że budynki ocieplone styropianem mogą być narażone na wilgoć pochodzącą z kondensacji. Ponieważ para wodna osiada na zimnych ścianach, nieizolowane budynki są bardziej podatne na pleśń i wilgoć.

Ocieplenie budynków murowanych poprawia ich parametry techniczne i zapewnia większy komfort mieszkańcom. Pierwszym krokiem w termomodernizacji jest ocieplenie budynku. Wpłynie ono zdecydowanie na zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Można zmienić urządzenia grzewcze na bardziej ekologiczne i nadal odczuwać spadek rachunków za energię.

Przy pracach izolacyjnych warto zainwestować w sprawdzone produkty, takie jak podkład kwarcowy.