single

Spawarki TIG: Sposób działania i zastosowanie

Spawarki TIG mogą być stosowane do spawania ręcznego lub automatycznego przy użyciu elektrod nietopliwych. Spawarki TIG można podzielić na dwa rodzaje: prostowniki spawalnicze i spawarki inwertorowe. Spawanie TIG oferuje wiele korzyści, w tym możliwość uzyskania wysokiej jakości, czystej spoiny. Spawarki TIG mogą być wyposażone w prąd zmienny lub stały. Spawarki TIG wymagają dodatkowego wyposażenia, takiego jak źródło prądu, źródło gazu osłonowego i drut masy. Czasami wymagany jest również układ chłodzenia.

Gdzie stosuje się spawarkę TIG?

Spawarki TIG można wykorzystać, gdy wymagana jest bardzo estetyczna spoina. Metodą TIG można spawać również stal nierdzewną, cienkie blachy oraz aluminium. Jest ona w stanie spawać cienkościenne blachy czy rury, a także gwarantuje mocne i estetyczne połączenie. Jest to jej niekwestionowana przewaga nad innymi metodami spawania.

Na czym polega spawanie metodą TIG?

Spawanie TIG, czyli Tungsten Inert Gas , polega na zastosowaniu nietopliwej elektrody wolframowej. Pomiędzy materiałem spawanym a elektrodą powstaje łuk elektryczny. Elektroda jest chroniona przez gaz obojętny. Łuk ten topi materiał spawany, tworząc spoinę. W razie potrzeby z boków można podawać dodatkowy materiał. Ta metoda spawania pozwala na łączenie niemal wszystkich metali i stopów. Gwarantuje również wysoką jakość połączeń spawanych . Spawarki TIG pozwalają również na precyzyjną kontrolę całego procesu spawania. Możliwe jest monitorowanie całego procesu spawania, a także kontrola ilości i rodzaju dodawanego materiału oraz ciepła. Jest to szczególnie ważne w przypadku prac wymagających precyzji i dokładności, a także artystycznego wykonania.

Spawarki TIG - zastosowanie

Spawarki TIG mogą być wykorzystywane zarówno do spawania ręcznego jak i zautomatyzowanego. Spawanie TIG może być stosowane do spawania wszystkich rodzajów stali, jak również metali nieżelaznych. Spawarki TIG można znaleźć w wielu branżach, w tym w przemyśle lotniczym, chemicznym, spożywczym, samochodowym i kosmicznym. Spawarki TIG mogą być również wykorzystywane do spawania artystycznego, ponieważ pozwalają na spawanie elementów o grubości mniejszej niż jeden milimetr. Spawanie TIG jest również bardzo atrakcyjne i wolne od odprysków i innych niedoskonałości spawalniczych.