single

Hydroizolacja balkonu

Balkon powinien bez problemu wytrzymać kilkadziesiąt lat. Musi być również chroniony przed wodą i wilgocią. Jeśli nie zadbamy o hydroizolację naszego balkonu, nawet doskonale wykonanego, szybko straci on swoje pierwotne piękno. Przyjrzyjmy się poniżej najważniejszym zasadom.

Zacznij od właściwego spadku

Po pierwsze, powierzchnia Twojego balkonu nie powinna być idealnie równa. Zalecane jest nachylenie od 2 do 2,5%. Dzięki temu woda deszczowa nie będzie się zbyt długo zbierać na powierzchni balkonu i pozwoli grawitacyjnie spływać w dół.

Zabezpiecz dylatacje

Te elementy konstrukcyjne należy zabezpieczyć również wtedy, gdy płyta na balkonie ma dylatacje. W tym celu można zastosować specjalistyczne sznury dylatacyjne wykonane z wysokochłonnego polipropylenu.

Zwróć uwagę na elementy metalowe

Zapewne wiesz, że wszelkie metalowe elementy użyte do obróbki balkonu są podatne na korozję. Po zamontowaniu ich w pożądanych miejscach, ważne jest, aby zabezpieczyć wierzchnią warstwę specjalistyczną żywicą. Zaleca się, aby przed jej wyschnięciem posypać ją piaskiem kwarcowym o frakcji 0,3-0,7 mm. Dzięki temu wszelkie elementy metalowe zostaną trwale zabezpieczone tzw. warstwą szczepną.

Taśma uszczelniająca do miejsc wrażliwych

Specjalną taśmą uszczelniającą należy okleić miejsca takie jak narożniki, w których jastrych styka się ze ścianami pionowymi, lub okolice obróbek blacharskich. Ma to na celu uszczelnienie problematycznych miejsc, co jest szczególnie ważne w przypadku wszelkiego rodzaju połączeń ze względu na możliwość wystąpienia pęknięć.

Nałożenie hydroizolacji

Bezpośrednio na powierzchnię wylewki balkonu nałóż odpowiednią hydroizolację. Tworzy ona na betonie wodoodporną powłokę, która chroni go przed penetracją wody. Nowoczesne izolacje wyróżnia zdolność do krystalizacji w obrębie porów betonu, co powoduje zanik lub transport wody w obrębie płyty.

Wybierz elastyczną zaprawę do płytek

Zaprawa lub klej, którego użyjemy do przyklejenia płytek do powierzchni balkonu, powinien być nie tylko mrozoodporny, ale również wysoce elastyczny. Powstałe naprężenia nie będą powodować pęknięć na powierzchni zaprawy, które mogłyby prowadzić do gromadzenia się wody.

Pamiętaj, że hydroizolacja balkonu powinna być wykonana ostrożnie, jeśli znajduje się nad sufitem w dzielnicy mieszkalnej. Jednak hydroizolacja powinna być wykonana prawidłowo, aby balkon pozostał w niezmienionym stanie przez wiele lat.

Na tych zdjęciach widać, jak przygotowaliśmy nasz balkon do układania płytek. Atlas dostarczył dwuskładnikową płynną membranę.