single

Czy warto zainstalować klimatyzację w mieszkaniu? Ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu?

Komfortowe użytkowanie mieszkania zależy od temperatury. Odpowiednio dobrany klimatyzator może poprawić komfort termiczny mieszkańców latem, zwłaszcza podczas fal upałów. Poznaj koszt i szczegóły montażu klimatyzatora w mieszkaniu.

Upał w mieszkaniu latem jest równie irytujący jak zimowy chłód. Aby uniknąć tego dyskomfortu coraz popularniejsza staje się klimatyzacja. Zadaniem klimatyzacji jest utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniu. Dzieje się tak niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. Choć większości osób klimatyzacja kojarzy się z chłodzeniem, niektóre urządzenia mogą służyć również do ogrzewania pomieszczeń zimą.

Montaż i konserwacja klimatyzacji - koszt finansowy

Na rynku istnieje wiele opcji klimatyzatorów. Urządzenia różnią się między sobą mocą, energooszczędnością i stopniem skomplikowania, a także warunkami, w jakich można je zainstalować. Niektóre urządzenia mogą chłodzić jedno pomieszczenie, inne zaś utrzymywać idealną temperaturę w całym mieszkaniu. Mamy możliwość wyboru urządzenia stałego lub przenośnego. Wszystkie te czynniki wpływają na koszt instalacji. Na ogół jednak kosztuje on około 2 tysięcy złotych. Co ważne, montaż klimatyzatora powinien być wykonany przez profesjonalistę. Musimy również wziąć pod uwagę:

  • Koszt samego urządzenia
  • Koszt regularnych przeglądów i serwisowania urządzenia.
  • Koszty związane z zasilaniem urządzenia w energię elektryczną
  • Koszty związane z zakupem używanych elementów klimatyzacji.

Montaż klimatyzatora - instalacje.

Aby system klimatyzacji działał prawidłowo, konieczne jest poprowadzenie trzech instalacji: chłodniczej, elektrycznej oraz odprowadzenia skroplin. Powstałe przebicia rur i kabli można wypełnić poliuretanową pianką uszczelniająco-montażową Soudafoam Classic Gun firmy Soudal. Pianka może być użyta natychmiast i jest łatwa w aplikacji za pomocą pistoletu. Dobrze przylega do większości podłoży budowlanych, w tym cegły, betonu, kamienia i drewna, a także PCV i aluminium.

Pianka poliuretanowa Soudafoam Classic Gun posiada wiele istotnych zalet:

  • Krótki czas utwardzania
  • Bardzo dobra izolacja termiczna i akustyczna
  • Wysoka efektywność
  • Stabilność wymiarowa
  • Możliwość dokładnego dozowania
  • Neutralność dla warstw ozonowych

Duravalve, innowacyjne uszczelnienie opakowania piankowego, zapewnia szczelność opakowania i maksymalną wydajność nawet do 24 miesięcy. Dostępna jest również zimowa wersja pianki montażowo-uszczelniającej Soudafoam. Można ją stosować w temperaturze nawet -10degC.

Klimatyzator to nie wszystko

Dobrze zaprojektowany i sprawnie działający klimatyzator będzie miał pozytywny wpływ na nasz mikroklimat podczas letnich upałów oraz na nasze ogólne samopoczucie. Nie jest to jednak jedyny sposób na zapobieganie przegrzewaniu się pomieszczeń podczas upalnych dni. Ważna jest odpowiednia izolacja termiczna ścian. Ściana ze szczelną warstwą izolacyjną nie tylko chroni je przed przemarzaniem w zimie, ale także zapobiega przedostawaniu się do nich ciepłego powietrza w lecie. Do ocieplenia ścian można wykorzystać tradycyjny styropian. Pamiętaj, aby przy nakładaniu izolacji ze styropianu użyć specjalistycznego kleju. Klej do styropianu Soudatherm Fasada spełni swoje zadanie.

  • Jest on prosty w aplikacji (można go nakładać za pomocą pistoletu).
  • Można go również stosować do wypełniania szczelin między płytami styropianowymi.
  • Zmniejsza ryzyko powstawania barier termicznych
  • Jest bardzo wydajny (jedno opakowanie pozwala na zamocowanie około 8 m2 paneli).
  • Klej ten jest szybszy od tradycyjnych klejów, a jego montaż zajmuje mniej czasu.
  • Warstwa izolacyjna nie jest obciążona.

Podobnie należy potraktować poddasze. Zamiast stosować rozwiązania takie jak wełna mineralna czy styropian, które mogą mieć powolną i mało skuteczną warstwę izolacyjną, możemy zastosować piankę natryskową SPF firmy Soudal. Pianka ta łatwo dociera do trudno dostępnych miejsc, tworzy warstwę bez mikroszczelin i nie traci swoich właściwości izolacyjnych z upływem czasu. Decydując się na to rozwiązanie, izolacja natryskowa poddasza powinna być traktowana jako zadanie profesjonalne. Ponieważ aplikacja pianki SPF wymaga specjalistycznego sprzętu, takiego jak agregat natryskowy, odzieży ochronnej oraz zabezpieczenia miejsca pracy.