single

Jak przygotować się do wiosny w ogrodzie

Dla wielu ogrodników wiosna to ich ulubiona pora roku. To czas, kiedy przyroda budzi się z zimowego snu i zachwyca nas wszystkich swoją świeżością, entuzjazmem i bogactwem wiosennych kolorów. Aby ogród był piękny, do sezonu wiosennego należy przygotować się już jesienią. Jesienne miesiące to najlepszy czas na zaplanowanie wiosennych nasadzeń i posadzenie bylin, krzewów i roślin cebulowych. To wynagrodzi Ci wiosnę oszałamiającymi kwiatami i pięknym ogrodem.

Rośliny cebulowe to obowiązkowy punkt programu!

Trudno wyobrazić sobie wiosenny ogród, w którym nie ma kwitnących roślin cebulowych. Są one niezwykle popularne i stały się symbolem wiosny. Jako pierwsze sadzi się jesienią przebiśniegi i krokusy. Zakwitają zaraz po nadejściu wiosny, ale niezbyt często, bo wciąż jesteśmy przykryci zimowym śniegiem. W kolejnych wiosennych tygodniach jako pierwsze sadzone jesienią będą tulipany i żonkile, a także hiacynty. Rośliny te mogą zachwycać swoimi kwiatami nawet do połowy maja, w zależności od odmiany. Ich cebulki można sadzić ciepłą jesienią aż do listopadowych przymrozków. Rośliny cebulowe nie mają bardzo konkretnych wymagań co do gleby i miejsca w ogrodzie. Wymagają słońca, ponieważ w cieniu mogą słabiej kwitnąć.

Na większą działkę - wiosenne krzewy.

Jest wiele pięknych krzewów kwitnących wiosną. Niekwestionowaną królową wiosny jest olśniewająco kwitnąca magnolia, która wydaje duże białe lub różowe kwiaty. Warto posadzić w swoim ogrodzie bardziej pospolitą, ale wciąż efektowną forsycję. Ta roślina, która jest jedną z pierwszych wiosennych roślin, ma dużo żółtych kwiatów. Możliwe, że w glebie dobrze będą się czuły szlachetne azalie (zwane też rododendronami). Liliowiec to roślina, która świetnie wygląda wiosną, a także cudownie pachnie. Roślina ta jest znana w całej Polsce.

Byliny są ważne!

Mamy tendencję do zwracania mniejszej uwagi na kwitnące wiosną byliny, gdy pracujemy w ogrodzie jesienią. Jest to ogromny błąd! Rośliny te stanowią świetny dodatek do kwitnących wiosennych ogrodów. Skalnice i floksy są świetnymi towarzyszami dla roślin cebulowych, ale mogą też nadać ogrodowemu skalniakowi wiosenny charakter. Nawet pozornie niepozorne fiołki czy mirty mogą radykalnie urozmaicić trawnik. Jeśli nie mamy czasu na wysiewanie wiosennych bylin w okresie jesiennym, możemy jeszcze ubarwić rabaty pierwiosnkami. Pierwiosnki są często dostępne w marketach budowlanych i centrach ogrodniczych.

Wiosna to urokliwa i piękna pora roku. Może sprawić, że Twój ogród będzie wyglądał jak z bajki. Jesienią i wiosną łatwo jest zadbać o swój ogród, a będzie on zachwycał!