single

Jaka pompa jest najlepsza do brudnej wody? Rodzaje pomp i jak je stosować.

Co to jest motopompa i jak działa? Motopompa to silnik, który łączy pompę odśrodkową z silnikiem spalinowym. Może ona wypompowywać lub przepompowywać różne rodzaje cieczy. Może pompować ciecze takie jak woda, chemikalia i szlam. Motopompy nie są przeznaczone do usuwania substancji o wysokiej temperaturze (zazwyczaj nie wyższej niż 60oC) lub substancji olejopodobnych. Motopompy można podzielić na pompy do wody czystej i brudnej. Woda czysta to woda, która pochodzi z rzek, jezior lub innych naturalnych zbiorników. Motopompy do wody brudnej lub zanieczyszczonej to urządzenia, które przepuszczają ciała stałe. Mogą one mieć różną wielkość w zależności od modelu pompy. Pierwszy rodzaj motopomp wykorzystywany jest w rolnictwie. Natomiast urządzenia do wody brudnej wykorzystywane są w budownictwie oraz w przypadku powodzi lub podtopień. Dzisiejszy artykuł będzie dotyczył motopomp do wody brudnej. Jednak pokrótce wyjaśnimy, jak używać pomp do wody czystej. Przyjrzymy się różnym rodzajom motopomp dostępnych na rynku oraz ich jakości. Na koniec omówimy, na co należy zwracać uwagę przy zakupie i konserwacji motopomp.

Silniki pomp półzawieszanych na placu budowy

Ten typ pomp jest również znany jako pompy do brudnej wody. Stosowane są przede wszystkim w przemyśle budowlanym. Ze względu na ich niewielką wagę, mogą być łatwo transportowane w większości samochodów osobowych. Są one często używane przez ochotnicze straże pożarne, a także mniejsze i bardziej ugruntowane firmy budowlane/remontowe. Istnieją pompy pływające, które również mogą być używane, ale nie muszą być na stałym gruncie. Można je stosować w miejscach wilgotnych lub w trudno dostępnych miejscach, w przeciwieństwie do pomp stacjonarnych. Motopompy półpływające mogą pompować wodę z zanieczyszczeniami o różnej średnicy. Od konstrukcji pompy zależy jej rodzaj oraz ilość zanieczyszczeń, które mogą spowodować jej awarię. Dzięki temu jest przydatna do odwadniania wykopów na placach budowy. Pompa półszlamowa nie może pompować szlamu, w przeciwieństwie do pomp szlamowych.

MOTOPOMPA PÓŁSZLAMOWA PRAMAC TMP 332-2

Ten wysokiej klasy sprzęt wyposażony jest w chłodzony powietrzem silnik benzynowy. Nadaje się do średnio zanieczyszczonej wody. Może być również stosowana do oczyszczania wody. Silnik benzynowy jest chłodzony olejem i może być uruchamiany ręcznie. Motopompa posiada mocną ramę, dzięki której jest trwała i łatwa w konserwacji. Przeznaczona do pracy w trudnych warunkach, np. do wypompowywania zmętnień.

Powódź, zalanie i plac budowy - motopompa szlamowa

Motopompa dla strażaków to urządzenie, które poradzi sobie w wyjątkowo trudnych warunkach. Wykorzystywana jest przez jednostki straży pożarnej do usuwania zanieczyszczonej wody lub szlamu. W wyniku powodzi i podtopień powstaje szlam, który należy usunąć. Nie jest to zadanie łatwe do wykonania. To urządzenie nie jest przeznaczone tylko dla strażaków. Czasami motopompa jest potrzebna do przeprowadzenia akcji na placach budowy, a także w miejscach, gdzie doszło do zalania. Takie sytuacje awaryjne mogą wystąpić z wielu powodów, między innymi z powodu obfitych opadów śniegu lub deszczu, czy też podniesienia się wód gruntowych lub roztopów. Motopompy szlamowe nie reagują na zanieczyszczenia wody, dlatego mogą usuwać wszystkie rodzaje gruzu z placów budowy i wykopów. Jeśli żwir lub inny gruz przepłynie przez motopompę, nie ma ryzyka, że zostanie ona uszkodzona. Dzieje się tak dlatego, że korpus i wirnik motopompy mają większą gęstość, więc nie zużywają się tak szybko. Stożkowa konstrukcja wirnika i znajdująca się pod nim silikonowo-węglowa uszczelka zapewniają bezpieczeństwo. Poduszki amortyzujące pod kątem 45 stopni zapewniają niskie przenoszenie drgań przy wysokich prędkościach obrotowych silnika. Pokrywa serwisowa może być szybko zdejmowana i umożliwia wykonywanie wszystkich czynności konserwacyjnych. Pozwala również szybko i sprawnie usunąć nagromadzone zanieczyszczenia.

Nasz sklep posiada wysokiej jakości pompy szlamowe! www.norwit.pl

Motopompy w rolnictwie

Rolnicy często korzystają z motopomp. Urządzenie to może pompować wodę z jednego źródła do drugiego. Wiele systemów nawadniających jest zasilanych przez wysokociśnieniowe motopompy. Dlaczego mówimy o urządzeniach wysokociśnieniowych. Często w rolnictwie musimy pompować wodę na duże odległości lub na duże wysokości. Takie motopompy wyposażone są w ssawki, które usprawniają ich działanie. Chronią nas one przed zanieczyszczeniami, które mogłyby sprawiać problemy, takimi jak gałęzie, kamienie i inne niepożądane przedmioty. Kosz ssący zawieszony jest nad powierzchnią wody, z dala od nurtu. Dzięki temu do pompowanej wody nie dostaje się piasek i inne zanieczyszczenia. We wszystkich rodzajach systemów przewodzących wodę stosuje się kosze ssące. Służą one również do utrzymania słupa wody w miejscu pomiędzy źródłem a pompą ssącą. Ważne jest, aby kosz ssawny był zwarty i szczelny. Możemy mieć pewność, że nie dojdzie do zanieczyszczenia, a także zapewnić bezpieczeństwo dla środowiska.

Motopompy o dużej wydajności mogą być wykorzystywane do pomocy rolnikom na wiele sposobów. Pompy wysokociśnieniowe mogą być wykorzystywane do transportu wody na duże odległości. Może to pozwolić na przepływ na odległość kilkuset metrów. Motopompa może być również wykorzystywana w branży rolniczej do zasilania armatek nawadniających i zraszaczy. Kosz ssący jest często używany w połączeniu z motopompami do wody czystej i pompami wysokociśnieniowymi w rolnictwie.

Co jeszcze warto wiedzieć o motopompach?

  • Silnik

Motopompy są wyposażone w różne silniki benzynowe, w tym jedno- lub wielocylindrowe modele cztero- i dwusuwowe. Mogą być uruchamiane ręcznie lub za pomocą rozrusznika elektronicznego. Dostępne są również silniki zasilane olejem napędowym. Chłodzenie silników odbywa się za pomocą powietrza, natomiast niektóre starsze modele wykorzystują wodę. Ważne jest, aby przy wyborze motopompy zwrócić uwagę na zbiornik paliwa, a także maksymalny czas pracy na jednym zbiorniku. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiedź na pytanie "Co zrobić, gdy silnik nie chce się uruchomić?". Należy przestrzegać wszystkich instrukcji i zasad dotyczących działania motopompy. Jeśli silnik nie dostarcza wody, ale pracuje, upewnij się, że kosz ssawny i pompa są czyste, że pompa została w pełni zalana wodą, a wysokość ssania jest prawidłowa. Należy również upewnić się, że połączenia są dokręcone we wszystkich punktach. Odpowiednia obsługa pompy zapewni jej sprawne działanie przez długi czas. Ważna jest również jakość wykonania motopompy. Zalecamy zakup urządzenia wyprodukowanego przez renomowane firmy.

  • Wirnik

Wirnik to obracający się dysk, którego łopatki przymocowane są do wału korbowego. Siła odśrodkowa wypycha wodę na zewnątrz łopatek. W ten sposób wokół osi wirnika powstaje podciśnienie, a woda może być zasysana przez jego wąż ssący. Istnieje wiele rodzajów wirników, które można zamontować w motopompie wodnej. Zazwyczaj jest on jednostopniowy dla urządzeń do wody czystej. Pompy wysokociśnieniowe mają modele wielostopniowe. W motopompach do wody brudnej stosuje się wirnik typu otwartego. Wynika to z faktu, że urządzenie musi być odporne na zanieczyszczenia. Rura ssąca stosowana do pompowania szlamu ma zazwyczaj średnicę 75 mm. Należy również zwrócić uwagę na długość węży ssących.

  • Samozasysanie

Samozasysające motopompy to motopompy, które mogą wydmuchiwać powietrze ze swoich obudów. Po uruchomieniu węża ssącego powstaje niewielkie podciśnienie. Takie rozwiązanie jest powszechne w motopompach. Natomiast jednostki odśrodkowe przed rozpoczęciem pracy muszą być napełnione wodą. Pompa samozasysająca może być wykorzystywana jako trwałe i wygodne urządzenie.

  • Wydajność i wysokość podnoszenia motopompy

Wydajność to maksymalna woda, jaką pompa może przetransportować w danym czasie. Każda motopompa ma inny zakres wydajności i głowicy. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika, dlatego warto zwrócić baczną uwagę na te parametry przy wyborze odpowiedniego produktu.

Jak korzystać z motopomp

Istotne jest, aby wiedzieć, jak korzystać z urządzenia, aby mogło ono służyć przez długi czas. Motopompy często wykorzystywane są w wyjątkowo trudnych warunkach, dlatego tak ważne jest przestrzeganie instrukcji. Podstawą będą zalecenia producenta. Motopompy należy umieścić na płaskiej, twardej powierzchni, która jest stabilna i równa. Zapobiegnie to jej przewróceniu się lub przechyleniu. Jest to ważne, ponieważ może to spowodować trwałe uszkodzenie urządzenia. Najczęstszą przyczyną zatarcia silnika jest wyciek paliwa. Ważne jest, aby nawodnić korpus pompy zanim zaczniemy z nią pracować. Istnieją pompy, które mogą pracować na sucho, ale są też pompy dostępne. Wysokość od lustra wody do motopompy nie może przekraczać ośmiu metrów. Dodatkowo wąż ssący musi być zawsze usztywniony, aby motopompa sprawnie pobierała ciecz. Zanim pompa zostanie włączona, ważne jest, aby sprawdzić połączenie i mocowanie. Jeśli to zawiedzie, wąż może zostać wyrzucony z króćca przez nadmierne ciśnienie. Możliwa jest interwencja straży pożarnej lub stworzenie na budowie sytuacji, w której samochód przejeżdża nad wężem tłocznym. Może to doprowadzić do awarii, więc najlepiej unikać takiej sytuacji. Dobrym pomysłem jest również regularne sprawdzanie stanu wszelkich zużytych części. Regularna konserwacja zapewni niezawodność pompy w każdych warunkach pogodowych. Warto odwiedzić autoryzowane punkty serwisowe, aby wymienić wszelkie uszkodzone części. Należy kupować tylko oryginalne części, które są kompatybilne z danym modelem pompy.

Pompa do silnika Diesla - co zrobić, gdy nie używamy jej przez jakiś czas?

Dobrym pomysłem jest nieużywanie motopompy dłużej niż miesiąc. Drugą opcją jest spalanie paliwa tylko z gaźnika. Stwarza to jednak ryzyko uszkodzenia silnika w przypadku ponownego uruchomienia motopompy.

Przed wyłączeniem silnika należy również przepuścić przez niego czystą wodę. Istnieje ryzyko uszkodzenia wirnika przy ponownym uruchomieniu silnika. Po przepłukaniu urządzenia należy wyjąć korek zalewowy z korpusu i spuścić wodę. Aby zapobiec korozji, inną opcją jest dodanie oleju silnikowego do cylindra. Ważne jest również, aby utrzymać świecę zapłonową i filtr powietrza. Upewnij się również, że zawory są w pozycji zamkniętej. Nawet jeśli nie planujesz używać swojej motopompy przez długi okres czasu, przestrzeganie powyższych wskazówek pomoże utrzymać ją w dobrym stanie. Motopompa spalinowa może być cennym elementem wyposażenia w wielu branżach. Może być również kosztowna, więc ważne jest, aby zadbać o wszystkie szczegóły.