single

Układanie nawierzchni - ostatni etap prac

Kostka brukowa staje się coraz bardziej powszechna. Podobnie jak obrzeża trawnikowe, które służą do uzupełnienia aranżacji ogrodu. Jak przebiega montaż kostki brukowej? Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Czy wiadomo, gdzie sprawdzi się najlepiej?

Kostka brukowa - Z jakiego powodu jest tak popularna?

Kostka brukowa jest chętnie wybierana do wykonywania podjazdów, chodników i utwardzania innych powierzchni. Kostka brukowa jest uniwersalna i niedroga, dzięki czemu jest rozwiązaniem przystępnym cenowo. Kostkę brukową można dopasować do każdej aranżacji, ponieważ występuje ona w wielu kolorach. Kolejną zaletą jest łatwość jej montażu, ponieważ na niewielkich powierzchniach można ją ułożyć w ciągu kilku godzin.

Kostka brukowa - etapy

Pierwszy etap układania kostki brukowej polega na wyznaczeniu obszaru, który będzie odpowiedni według projektu. Projekt ten pozwala oszacować ilość potrzebnego materiału oraz koszt całej pracy. Następnie teren jest korowany i profilowany. Polega to na usunięciu humusu z gleby i przekopaniu jej na głębokość od 25-50 cm. Z wykopu usuwane są korzenie, a następnie wyrównywane.

Ważnym etapem budowy kostki brukowej jest podbudowa. Ma ona kluczowe znaczenie dla trwałości nawierzchni. Podbudowę wykonuje się z kruszyw naturalnych, żwiru i kombinacji piasków. Po wykonaniu podbudowy należy następnie wykonać obrzeża chodnika oraz obrzeża palisadowe. W następnej kolejności należy wykonać podbudowę. Ta warstwa odpowiada za prawidłowe ustawienie kostek brukowych i wyrównanie ewentualnych różnic w ich wysokości. Po wykonaniu wszystkich tych czynności można rozpocząć właściwe układanie. Spoiny między nimi można wypełnić piaskiem, lub drobnym grysem. Ostatnim krokiem jest zagęszczenie nawierzchni za pomocą wibrującej zagęszczarki płytowej.

Jakie narzędzia są potrzebne do układania kostki brukowej

Układanie kostki brukowej wymaga użycia różnorodnych narzędzi. Specjalistycznym narzędziem jest zagęszczarka. Do przenoszenia dużych płyt potrzebna będzie koparka. Niezbędna jest lonżownik z długimi metrami. Ważne jest nie tylko posiadanie specjalistycznych narzędzi, ale także prostych, takich jak taczka, poziomica czy szpadel.

Czy warto postawić na kostkę brukową?

Kostka brukowa jest stosunkowo prosta do ułożenia. Możesz wynająć usługi brukarskie, jeśli nie masz doświadczenia. Posiadają one cały potrzebny sprzęt, więc nie musisz się martwić o jego wypożyczenie lub zakup. Firmy te mogą również zamontować siatkę ogrodzeniową lub płyty trawnikowe. Bez względu na charakter posesji, kostka brukowa sprawdza się doskonale. Jest ona mocna, trwała i długowieczna. Wygląda również bardzo atrakcyjnie i cieszy oko. Warto zaznaczyć, że kostka brukowa jest odporna na działanie czynników atmosferycznych i innych potencjalnie niebezpiecznych czynników. Kostka brukowa jest atrakcyjna i można ją wykorzystać do wyłożenia podjazdów pod domami prywatnymi. Kostka brukowa to świetny sposób na stylowe wykończenie i wyróżnienie swojej aranżacji.