single

Jak pozbyć się pozostałości po silikonie?

Czy zauważyłeś, że silikonowa fuga pomiędzy Twoim oknem a parapetem zszarzała i zaczyna się łuszczyć? Być może na fugach wokół wanny, brodzika czy stołu w kuchni pojawiła się pleśń. Mimo najlepszych starań nie da się jej pozbyć. Proponujemy kilka sugestii, jak wymienić silikon.

Przez wiele lat fuga silikonowa zastosowana wokół urządzeń sanitarnych będzie chronić je przed wnikaniem wilgoci. Uszczelnienie silikonem połączenia ramy okiennej z parapetem to inwestycja na lata. Niestety, silikon nie jest rozwiązaniem trwałym. Najlepszym sposobem na uratowanie silikonu przed utratą jego właściwości, najczęściej z powodu pękania i słabej przyczepności do podłoża, jest jak najszybsze pozbycie się starej fugi i położenie nowej. Szybko pojawią się takie problemy jak plamy pleśni czy zimne bijące okna w łazience. Obniży to nie tylko komfort użytkowania przestrzeni, ale także zwiększy nasze rachunki za energię w sezonie jesienno-zimowym. Okazuje się jednak, że usunięcie starego silikonu może być trudne. Dzieje się tak dlatego, że może być czasochłonne i często wymaga specjalnych preparatów.

Mechaniczne usuwanie silikonu

Pamiętajmy, że pierwszym krokiem jest usunięcie silikonu. Nigdy nie należy tego pomijać. Możesz użyć do tego żyletki, szpatułki lub ostrego noża. Wystarczy sekunda, aby powierzchnia uległa uszkodzeniu. Nożem lub szpatułką można zazwyczaj usunąć duże ilości silikonu. Jednak w drugim kroku należy zająć się wszelkimi pozostałościami, które opierają się mechanicznemu usunięciu.

Jak rozpuścić silikon?

Uparte pozostałości silikonu powinieneś zmiękczyć odpowiednim preparatem. W tym miejscu najbardziej przydatny będzie Sealant Remover firmy Soudal, czyli szybko działający spray na bazie węglowodorów. Sealant Remover może być również stosowany na wielu różnych rodzajach podłoży budowlanych takich jak:

  • Aluminium i inne metale powlekane i malowane proszkowo
  • szkło,
  • ceramika,
  • Wiele laminatów
  • Wiele twardych tworzyw sztucznych (z wyjątkiem nylonu i PMMA).

Jest łatwy w użyciu. Rozpylić pozostałość silikonu na pojemnik i energicznie wstrząsnąć przed użyciem. Użyj suchej szmatki, aby usunąć pozostałości silikonu. W razie potrzeby możemy powtórzyć całą procedurę. Aplikator ze słomką to świetne narzędzie do precyzyjnego nakładania Sealant Remover w sprayu. Produkt ten może być stosowany do usuwania pozostałości po fugach silikonowych, jak również pozostałości po polimerach MS. Może być również stosowany do usuwania folii ochronnej z PCV. Sealant Remover może plamić niektóre tworzywa sztuczne i odbarwiać porowate powierzchnie. Przed zastosowaniem produktu najlepiej jest go przetestować w mało widocznym miejscu.

Przed nałożeniem fugi silikonowej należy dokładnie umyć fugę ciepłą wodą z detergentem. Fugę należy całkowicie wysuszyć. Do wykonania nowej fugi musimy użyć odpowiedniego i atestowanego silikonu sanitarnego. Do fugowania emaliowanych wanien lub brodzików zalecany jest silikon sanitarny kwasoutwardzalny. Natomiast do fugowania elementów wykonanych z tworzyw sztucznych takich jak wanny akrylowe, brodziki i kabiny prysznicowe ze szkła lub PCV można zastosować silikon sanitarny neutralny.

Użyj kleju zamiast silikonu

Na uwagę zasługuje fakt, że nowoczesny klej Fix All może być stosowany do wypełniania wszelkiego rodzaju szczelin i zakamarków otaczających urządzenia sanitarne. Szerokie zastosowanie kleju montażowego Fix All wynika z jego innowacyjnej formuły opartej na technologii polimerów hybrydowych SMX. Klej ten jest wszechstronny i może być szybko aplikowany, przy czym charakteryzuje się dużą wytrzymałością i doskonałą wydajnością. Nawet nowicjusz może z łatwością używać kleju montażowego Fix All. Nakłada się go za pomocą standardowego pistoletu uszczelniającego na odpowiednio przygotowane podłoże. Klej montażowy Fix All jest również bardzo ekonomiczny, ponieważ może być stosowany do mocowania, klejenia i fugowania.