single

Jak wybrać odpowiednie nauszniki ochronne

Nauszniki są niezbędne dla osób, które pracują w głośnym środowisku lub regularnie odwiedzają strzelnicę. Redukują poziom decybeli i chronią użytkownika przed uszkodzeniem lub całkowitą utratą słuchu. Wyglądem przypominają nieco standardowe słuchawki studyjne.

Modele do samodzielnego i na głowę

Nauszniki ochronne musząbyć dopasowane do głowy, aby nie powodowały dyskomfortu i szczelnie zakrywały uszy. Dostępne są dwa rodzaje. Model niezależny ma czasze przymocowane za pomocą solidnego paska, który przebiega przez głowę, ewentualnie poniżej brody. Kluczową rolę w tłumieniu hałasów odgrywają poduszki wypełnione pianką. Nauszniki te są popularne w wielu zakładach przemysłowych i magazynach ze względu na wysoki komfort użytkowania i atrakcyjną cenę.

Można również przymocować wersję montowaną na kasku bezpośrednio do jego otworów. Takie połączenie zwiększa ochronę osobistą i zapewnia optymalny komfort pracy na lotniskach, placach budowy i w gospodarstwach rolnych.

Wbudowana elektronika ułatwia kontakt z otoczeniem

Tradycyjne nauszniki zapewniają ochronę pasywną. Elementem tłumiącym niepożądane dźwięki jest woda lub elastyczna pianka. Pochłaniają one wszelkie fale dźwiękowe i drgania mechaniczne, ale blokują również możliwość usłyszenia głosów i sygnałów alarmowych. W niektórych sytuacjach może to stanowić problem. Są też inne modele, bardziej zaawansowane, które fachowo nazywa się modelami aktywnymi. Modele te wyposażone są w układ elektroniczny, który dostosowany jest do niskich i średnich częstotliwości. Oznacza to, że im głośniejszy jest hałas, tym bardziej jest on tłumiony. Im bardziej miękki hałas, tym słabszy. Dzięki temu użytkownik może prowadzić rozmowy i otrzymywać instrukcje od przełożonych, jednocześnie wykonując codzienne zadania zawodowe.

Najważniejsze parametry techniczne

Ważne jest, aby sprawdzić jakość wykonania i upewnić się, że nauszniki ochronne są zgodne z normami EN 352-1 i EN 352-3. Najlepsze są wysokiej jakości egzemplarze wykonane z materiału syntetycznego (ewentualnie z lekkiego aluminium) i z miękką pianką akustyczną jako wyściełanie. Niewątpliwie kolejnym ważnym kryterium jest poziom tłumienia hałasu. Obudowa oznaczona numerem 1 oznacza brak tłumienia dźwięku powyżej 10 dB. Numery 2 i 3 oznaczają, że jest odpowiednio 20 dB lub 30 dB.

Na uwagę zasługuje szerokość paska łączącego muszle (co najwyżej 4 centymetry) oraz szereg udogodnień, które uprzyjemniają korzystanie z słuchawek. Za pomocą modułu Bluetooth można odtwarzać muzykę ze smartfona, odbierać połączenia, a mikrofonem prowadzić rozmowy. Słuchawki mają też niewielki akumulator, który zasila elektronikę.