single

Jak zacząć realnie oszczędzać energię?

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej systematycznie rosną. Zapotrzebowanie na energię elektryczną nie maleje, a koszty jej zużycia rosną. Warto szukać sposobów na oszczędzanie, zwłaszcza gdy na współczesnym rynku dostępnych jest tak wiele opcji. Warto wiedzieć, z jakich taryf można skorzystać i kiedy można liczyć na prąd w niższej cenie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem!

Jaka jest cena energii elektrycznej?

Na koszt 1 kWh energii elektrycznej wpływa wiele czynników. Dla przeciętnego użytkownika energii elektrycznej najważniejsza jest cena przesyłu energii, zwana również opłatą dystrybucyjną, oraz koszt odbioru energii czynnej. Od 2007 roku w Polsce istnieje możliwość wyboru dostawcy energii elektrycznej. Wiele osób korzysta z tej opcji, ponieważ pozwala ona wybrać najlepszą ofertę dla gospodarstwa domowego. Może to skutkować oszczędnościami. Należy pamiętać, że koszty eksploatacji energii elektrycznej w ostatnich latach systematycznie rosną. Warto szukać sposobów na oszczędzanie w tym zakresie.

Należy pamiętać, że dostawcy energii elektrycznej nie ustalają cen prądu na ich. Są oni zobowiązani do przedkładania taryf energii elektrycznej do Urzędu Regulacji Energetyki przy każdej ich zmianie. Stawki za przesył energii również podlegają urzędowej regulacji i zatwierdzeniu. Czynności te wykonywane są średnio raz w roku, więc energia elektryczna nie jest traktowana jako towar wolnorynkowy. Gdyby tak nie było, ceny energii elektrycznej rosłyby jeszcze częściej i w większym tempie.

Najbardziej przystępna taryfa energetyczna

G12 to podstawowa taryfa, która jest najbardziej popularna i występuje obok taryfy G11. Obie opcje można uzyskać u prawie wszystkich dostawców energii elektrycznej. Kilku dostawców energii oferuje również taryfę G12w. Tę pierwszą taryfę można dodatkowo podzielić na dwie strefy: niższą, czyli nocną oraz w ciągu dnia. Dzięki korzystaniu z tańszego prądu można wygenerować niższe koszty energii elektrycznej. Najlepsze jest to, że z taryfy energetycznej G12 mogą korzystać również wszyscy, nie tylko ci, którzy są klientami taryfowymi.

Czy oszczędzanie się opłaca? Oszczędzanie jest pożądanym i cenionym nawykiem. Warto zauważyć, że taryfa G12 różni się od G11. Wynika to z możliwości wyboru taryfy w zależności od zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Klienci, którzy chcą zmniejszyć koszty energii elektrycznej będą mogli wybrać taryfę G12. Najwięcej energii elektrycznej zużywa się w strefie nocnej, która jest tańsza. Warto zauważyć, że koszt eksploatacji energii elektrycznej w taryfie G11 (jednostrefowej) jest taki sam przez każdy dzień tygodnia i 24 godziny na dobę. Osobom zainteresowanym dostępem do taniego prądu polecamy również zapoznanie się z ofertą inwestycji fotowoltaicznej dla domu: https://n-energia.pl/oferta/dla-domu/. Warto.

Godziny, w których prąd jest tańszy

Jeśli jesteś zainteresowany oszczędzaniem energii elektrycznej, warto wiedzieć, w których godzinach obowiązują niższe ceny prądu. Wybierając taryfę G12 możesz zaoszczędzić nawet do 10% na zużyciu energii.

  • Niższa strefa stawek godzinowych będzie obowiązywała w godzinach 13:00-15:00 w tzw. dzień waluty.
  • Od 22:00 do 6:00 rano (podczas tzw. doliny nocnej).

Klienci szukający oszczędności energii elektrycznej w tych godzinach będą mieli tendencję do korzystania z większej ilości energii elektrycznej i urządzeń domowych. To z kolei spowoduje oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Warto zauważyć, że cena szczytowa taryfy G12, czyli wyższa, jest większa od ceny całodobowej taryfy G11 o około 20%. Cena pozaszczytowa planu taryfowego G12, czyli niższa, jest niższa od taryfy jednostrefowej.

Znaczne oszczędności można uzyskać na wyciągnięcie ręki

Dwustrefowa taryfa energetyczna pozwala na realne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, w porównaniu do tej jednostrefowej (G11). Klienci korzystający z takiego rozwiązania będą mogli przekonać się, że ich oszczędności w ciągu roku mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych. Jakie są to oszczędności procentowe? Oszczędności te mogą sięgać nawet 20%. W jaki sposób jest to możliwe? Wystarczy korzystać z energochłonnych urządzeń w godzinach tańszego prądu. Zbyt proste? Może i tak, ale to także wielka korzyść dla portfela!

Taryfa G12 pozwoli Ci na optymalizację kosztów energii elektrycznej. To bardzo atrakcyjna oferta, zwłaszcza dla osób, które w ciągu dnia zużywają bardzo mało prądu. Stawki taryfy dwustrefowej w strefie pozaszczytowej i nocnej są bardzo atrakcyjne i przystępne. Wybierając taryfę G12w będziesz mógł również cieszyć się korzystnymi cenami prądu w weekendy i święta. Czy to się opłaca. Na to pytanie należy odpowiedzieć indywidualnie.