single

Historia dachu

Fundament to dobry dach. Kiedy mówimy o domu z dachem nad głową, czyż nie to właśnie mamy na myśli? Dach chroni budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewnia mu bezpieczeństwo. Jego podstawowa funkcja nie zmieniła się mimo wielu zmian na przestrzeni dziejów, zarówno w konstrukcji, jak i formie.

Historia dachu rozpoczęła się w czasach starożytnych, kiedy mężczyźni uwodzili kobiety za pomocą maczug. Jaskinie służyły jako schronienie przed deszczem, wiatrem i mrozem. Jaskinie oferowały jednak niewielki komfort, ale człowiek pierwotny nie miał nadmiernych potrzeb. Jego ciągłe przemieszczanie się w poszukiwaniu pożywienia skłoniło go do budowania szałasów. Pierwszy ludzki dach został wykonany z kości mamuta, a następnie pokryty skórami zwierząt.

W miarę doskonalenia narzędzi budowano trwałe i większe czółna o ścianach prostopadłych do ziemi. Czółna te przypominały współczesne konstrukcje. Dachy były wykonane głównie ze słomy i trzciny, więc ogień musiał być starannie kontrolowany.

W X wieku p.n.e. po raz pierwszy zmieniły się pokrycia dachowe. Początkowo dachówki były wykonywane z płaskich płyt glinianych. Jednak największą rewolucją było odkrycie dachówki "mnich i mniszka" w Cesarstwie Rzymskim. Uszczelnienie dachu poprzez zastosowanie tej dachówki w parach - wklęsłej i wypukłej mniszki. Etymologia dachówki "mnich i mniszka" jest inna niż mogłoby się wydawać. Stosowana była przede wszystkim na dachach i ścianach budynków sakralnych. Do dziś jest stosowana w swojej pierwotnej formie do renowacji zabytków, które pochodzą ze starożytności lub średniowiecza. To właśnie wtedy ten rodzaj pokrycia dachowego był bardzo powszechny. Jednak wiele współczesnych dachówek naśladuje oryginalne "mnich" i "mniszka".

Architektura rozkwitła w okresie renesansu, a techniki budowlane poprawiły się w szybkim tempie. Beton został po raz pierwszy użyty do pokrycia dachu w XVIII wieku. Beton otworzył nowe możliwości dla architektów. Wiele modernistycznych budynków, w tym Opera w Sydney, zostało zbudowanych przy użyciu betonu. Jednym z najbardziej znanych budynków na świecie jest dach Opery, który imituje żagle na wietrze. Zmiany w polskim myśleniu o dachach widać również w szklanej kopule Złotych Tarasów w Warszawie. Wykonana jest ona z trójkątów i uszczelniacza hybrydowego Soudaseal 215 LM.

Dach to najważniejszy element wyglądu i charakteru budynku. Jest też najbardziej narażony na szkodliwe działanie wiatru, deszczu i promieniowania UV. Nie ma znaczenia, w jakim stylu został wykonany i z jakiej epoki pochodzi, ważne jest, aby zadbać o jego szczelność i izolację termiczną. Firma Soudal stworzyła szereg produktów dekarskich, które są skuteczne i łatwe w użyciu. Należą do nich specjalistyczny uszczelniacz dekarski, kleje elastyczne (Colozinc, Colodach) oraz klej Soudatherm Roof 250, który może być stosowany do izolacji termicznej na dachach skośnych i płaskich. Produkty te cechuje doskonała przyczepność do różnych materiałów, wysoka odporność na wszystkie warunki atmosferyczne oraz duża wydajność. Za pomocą tych produktów można szybko naprawić drobne uszkodzenia dachu i zwiększyć bezpieczeństwo domu.